Pár zkušeností z praxe

NEDEJTE NA SOUSEDSKÉ A INTERNETOVÉ RADY ! ​  Mnoho zákazníků na základě těchto laických „rad“ koupí bezhlavě materál (především čerpadla a vodárny), které pak složitě musí vracet či prodat se ztrátou protože jsou pro konkrétní vrt, podloží, vydatnost a potřebné parametry naprosto nevhodné.

Vyhněte se plastovým šachtám okolo vrtu!

Tyto šachty jsou velmi oblíbené u drtivé většiny firem pro jejich snadnou manipulaci a rychlost usazení bez námahy. Ovšem pro provoz systému a jeho údržbu je to naprosto nevhodné z důvodu extrémní vlhkosti prostředí uvnitř šachty. Kondenzát se nemá kam vsáknout ani odpařit a tak jeho hladina nastoupá až po okraj pažnice – tedy zařízení v šachtě plave a vlhkost vzduchu je 100%. Mnoho takových šachet jsme již pro napálené zákazníky předělávali na betonové…  
Beton přirozeně větrá a udržuje tak uvnitř šachty mnohem lepší podmínky. 

Tlaková kanalizace

Pokud máte u domu jímku s čerpadlem tlakové kanalizace, vyvarujte se i splachování dětských vlhčených ubrousků a tampónků na obličej do WC. Tyto ubrousky se nerozpustí a jejich mikrovlákna se namotávají na hřídel čerpadla až se motor čerpadla zastaví. Poté je nutné ho demontovat, rozebrat a odstranit namotaná vlákna. V horším případě může čerpadlo „shořet“.

2x ročně proudem vody opláchnout plováky, čerpadlo i výtlačné potrubí, popř. jemně mechanicky zbavit usazenin 

Vodárna

Nezanedbávejte údržbu Vaší vodárny, je nutné kontrolovat plnící tlak vzduchu v tlakové nádobě dle návodu a to 2x ročně, dále správnou funkčnost tlakového spínače a dalšího příslušenství. Zanedbanou údržbou se téměř vždy znehodnotí tlaková nádoba, velice trpí tlakový spínač jak po mechanické tak proudové stránce a hlavně extrémně trpí celé čerpadlo. Četným spínáním se razantně sníží jeho životnost. 

Hlídejte stav příruby tlakové nádoby a případně i stav flexihadice – u zkorodovaných hrozí jejich prasknutí a tím vyplavení objektu.

Tyto rady jsou z praxe a ze života zákazníků, věřte, že i Vám mohou významně pomoct.

Studna

Důrazně varujeme před čistěním studní svépomocí, byť mělkých!
I přes veškerou profesionální opatrnost se nám párkrát naskytl živý pohled na zavalující se studny! Naštěstí vždy shora – než dovnitř vlezl pracovník.

 • Jednalo se o studny skružené až na dno z dílcových/segmentových skruží. Z těchto skruží je zhotoveno 98% „kopaných“ studní. Voda uvnitř studny vytváří protitlak na skruže, které po vyčerpání této vody nemusí vydžet tlak zeminy/písku/jílu z vnější.
 • Toto riziko platí i pro cihlou  skládané či kamenem skládané studny.  
 • Zával přijde absolutně bez varování během mžiku!   Hloubky studní byly pouhé 3-5m – tedy zdánlivě naprosto bezpečné. 
 • U neskružených studní ve skále hrozí uvolění i 30cm velkých kamenů. To je velmi častý jev. Proto je zapotřebí připravit si cestou do studny „bezpečný pobyt“ na dně. I nenápadný pád kamene o velikosti 2cm dokáže z 10-20m výšky usmrtit člověka.Práce u studní a ve studních samotných je velice riziková činnost a je nutné k ní přihlížet i přistupovat s velikou zodpovědností a opatrností. Jen malá neznalost či nepozornost může snadno vést k velice tragickému konci – újma na zdraví či na životě. Proto jakékoliv práce týkající se tohoto oboru přenechejte raději odborníkům.
 • Nikdy sami nepouštějte čerpadlo do vrtu. Neodborná montáž má často za následek znehodnocení celého vrtu.
 • Nedopusťte osazení starého vrtu (často na chatách) s ocelovou pažnicí o průměru okolo 100 mm vibračním čerpadlem typu MALYŠ apod. a nebo čerpadlem větším než 3″ (76 mm). Ocelová pažnice sahá pouze cca do 2 – 3 metrů hloubky, zbytek vrtu je holá skála. Často se pak stává, že čerpadlo se již nikdy nepodaří vytáhnout. Vyplatí se levným čerpadlem znehodnotit celý vrt?
   S tímto problémem se setkáváme poměrně často. Jaké čerpadlo máte ve vrtu právě Vy?

Všeobecně 

 • Nedejte na sousedské rady- sousedé jsou kutilové- ne odborníci, tudíž nemají znalosti ani možnost porovnání kvalit a parametrů různých výrobků.
 • Nenechte se nachytat na lákavé nabídky obchodních řetězců na „hlubinná"či „tlaková" čerpadla, „kompletní domácí vodárna"… Jejich zdánlivě veliké výtlaky jsou prakticky vždy nedostačující. Nejsou ani schopni dodat potřebné množství (průtok) vody. O samotné kvalitě takovýchto „čerpadel" ani nemluvím. Jejich nízká cena samozřejmě mluví za vše.

  Dokonce jsem se setkal s kopiemi elektro krabic acidur IP67. Vzhled naprosto totožný, ovšem podezřele nižší cena. Po prozkoumání zjištěno že je vyrobena z nekvalitního velmi křehkého materiálu. Acidurky od nás samozřejmě nadále zůstanou originál SEZ Dolný Kubín IP67.

 • Pozor na nízké ceny některých e-shopů. Většinou se jedná o tzv. „ skladové ležáky". Toto je zásadní problém především u výrobce Grundfos - výtah ze smluvních podmínek výrobce: „Záruční doba za výrobek je u ČERPADEL a řídících regulačních prvků (systémů) Grundfos po dobu 24 měsíců od data prodeje čerpadla, NEJDÉLE VŠAK DO 36 MĚSÍCŮ OD DATA VÝROBY. Datum výroby se určuje dle výrobního čísla, které je uvedeno na štítku čerpadla."

Zboží často má i nejistý původ a riziko zániku e-shopu je poměrně veliké - neuznané reklamace apod.

 • U tlakových nádob k vodárnám se nenechte zmást levnější variantou zdánlivě úplně stejné nádoby. Jedná se o tzv.EXPANZOMAT, to znamená, že nádoba je pouze expanzní a NE tlaková, používá se v otopných systémech na vyrovnání tlaku při ohřevu vody, má malý vstupní průměr závitu -nedokáže pojmout množství vody dodané čerpadlem a vodárna se nedá seřídit. Dále je vyrobena ze slabého materiálu, který není schopen vydržet přetlak vodárny a ve vlhku také velice rychle prorezne -může se roztrhnout. Nemá také přírubu na výměnu vaku, protože ani vak nemá, má pouze tzv. blánu, která je upevněna po vnitřním obvodu nádoby, tím ani nedokáže využít potřebnou kapacitu mezi sepnutím a vypnutím.Ve většině případů EXPANZOMAT má červenou barvu. TLAKOVÁ NÁDOBA k vodárnám má většinou modrou barvu, ale u některých méně známých výrobců to není podmínkou.

Námi doporučené značky pro:


Čerpadla studny- Grundfos, Sigma, DAB, Calpeda, Wilo, KSB, Pedrollo

Čerpadla tlaková kanalizace- Sigma EFRU 400V - pozor na věrné kopie a podobné napodobeniny! Dále Zenit, App GDH
Tlakové nádoby- Zilmet
Tlakové spínače- ZPA Ústí n/L   (dříve OEZ Letohrad)
Bojlery- DZD Dražice

Krabice acidur IP67- SEZ Dolný Kubín - POZOR na levné kopie!

Značky výše NEUVEDENÉ mají mnohonásobně HORŠÍ kvalitu, proto je nedoporučujeme!

Vždy požadujte kvalitu a to jak materiálu tak odvedené práce!
Je potřeba si uvědomit, že v tomto oboru se používají velmi namáhané komponenty, u kterých je od výroby daný poměr KVALITA - CENA.
Z reálných zkušeností skutečně vyplývá, že čím levnější výrobek, tím horší kvalita, a to podstatně.